Sociálka se zblázbnila.

8.2. 2022

Ne, nedělám si legraci. Nápade České správy sociálního zabezpečení, že nebude posílat roční inventuru pohledávek poštou je něco, co nemohl vymyslet člověk spojený s realitou. Každopádně, pokud čekáte na tradiční dokument, který po vás bude chtít účetní, tak se nedočkáte.

K čemu vlastně došlo?

Jak zdravotní pojišťovny, tak OSSZ posílají každý rok přehledy o zaplacených zálohách, které následně účetní vkládají do odesílaných přehledů za předchozí rok. Od letošního roku se podnikatelé, kteří nepoužívají datové schránky mohou těšit na pořádný zmatek. Zdravotní pojišťovny budou i nadále posílat přehledy poštou – bohužel často i těm, kteří datovou schránku mají. Kdežto okresní správy sociálního zabezpečení žádné přehledy posílat nebudou. A kdo není digitální nomád, má zkrátka smůlu.

Jak tedy přehledy získat?

V zásadě jsou tři úrovně, jak se můžete k přehledům, resp. informacím které obsahují, dostat.

  1. Zavolat na sociálku a uprosit paní, aby vám prozradila, kolik vám evidují na uhrazených zálohách za minulý rok. To je totiž to jediné číslo, které vaši účetní zajímá.
  2. Přihlásit se na portál ČSSZ – což je internetová aplikace, kterou sociálka spustila. Najdete v ní vše, od přehledu závazků až po vyúčtování. Včetně toho ročního. K přihlášení potřebujete minimálně identitu občana, kterou vám při troše štěstí již dávno zajistila vaše banka. Odkaz zde: https://www.mojedatovaschranka.cz/

Kdo nevládne internetem, má smůlu. Záchranou je plná moc.

Nejhorší na celé situaci je, že pokud někdo není zvyklý poměrně intenzivně pracovat s internetem, má jednoduše smůlu. Mnozí možná namítnou, že v dnešní době by člověk bez znalosti internetu snad ani neměl podnikat. Inu každý to vidí nějak a já jsem přesvědčen, že vzhledem k tomu, jak zkostnatělá je státní správa, tak požadovat od občanů povinné přihlašování na portál, nota bene výhradně za pomoci elektronické identity je zkrátka prachsprostá drzost.

Jediným řešením, jak se práci v digitálním prostředí vyhnout je zplnomocnit někoho, kdo to udělá za vás. Např. účetní. Avšak z praxe musím říci, že přihlašovat se za stovky klientů do portálu ČSSZ bude i pro účetní nesmírně zatěžující. Jinak to ale bohužel nepůjde.

Útěchou nám budiž, že na celé toto martyrium je čas minimálně do konce dubna. Tak se držte! Petr ✌️

Komentáře