Plátcem DPH dobrovolně? Kdy a proč…

15.3. 2022

Mnoho začínajících podnikatelů zvažuje, zda se stát dobrovolným plátcem DPH. Obvykle tak činí na základě vidiny možnosti odpočtu DPH, zejména při větších investicích jako je např. koupě auta. Při vedení poctivého účetnictví platí jednoduchá rovnice – na DPH nelze nikdy vydělat.

Plátcovství DPH sebou přináší vyšší náklady na administrativu a také zdražení vašich služeb z pohledu neplátců DPH. A navíc nezapomínejte, že nikoli pouze úvodní odpočet DPH, ale také následné odvádění DPH ze všech vašich příjmů je to, co vám registrace k DPH přinese. Je proto důležité toto rozhodnutí velmi dobře zvážit.

Výčet případů, kdy může být dobrovolné plátcovství DPH výhodné:

1.

Pokud na počátku podnikání plánujete větší investice, např. na pořízení strojů či větších zásob, může plátcovství DPH zásadním způsobem zlepšit vaše cash flow. Z vašich výdajů vám totiž bude DPH vráceno, obvykle ve výši 21 %.

2.

Stejně tak v případě očekávání, že v počátku podnikání budou vaše výdaje vyšší než příjmy, může být pro vás plátcovství DPH výhodné. DPH z rozdílu mezi příjmy a výdaji vám bude stát každý měsíc vracet.

3.

Jedním z nejčastějších důvodů dobrovolného plátcovství DPH je situace, kdy vašimi zákazníky jsou převážně firmy, též plátci DPH. Jako neplátce DPH se pro ně totiž stáváte drahými, jelikož si z vašich služeb nemohou DPH vynárokovat. Tato nevýhoda je umocněna zejména v případech, kdy jim prodáváte zboží, při jehož pořízení je DPH odvedeno, avšak vy jej už nemůžete vyměřit a fakticky tak znemožníte jeho vynárokování.

4.

V případě, že často nakupujete služby a zboží ze třetích zemí (tzn. ze zahraničí mimo EU), je vaší povinností zajistit vyměření a uhrazení českého DPH z těchto výdajů. Jako neplátce toto DPH pouze uhradíte, kdežto v pozici plátce DPH si ho zároveň uplatníte jako odpočet. Jedná-li se o významné částky ve vašem obratu, může to být logickým důvodem pro dobrovolnou registraci.

5.

Čistě kosmetickým, avšak nikoli bezvýznamným důvodem pro dobrovolnou registraci může být též reputační hledisko. Statut neplátce DPH totiž prozrazuje, že jste ještě nedosáhli obratu 1 milionu korun, který je limitem pro povinnou registraci k DPH. To může u některých partnerů vzbuzovat nedůvěru.

Pokud se nacházíte v některé z výše uvedených situací, dává smysl uvažovat o dobrovolné registraci k DPH. V opačném případě nelze dobrovolnou registraci doporučit. Jak už jsem uvedl v úvodu článku, v případě standardního průběhu podnikání nelze na DPH dlouhodobě vydělávat.

Více užitečných a úderných tipů pro podnikatele najdete v mé knížce PRAVIDLA PODNIKÁNÍ DO KAPSY.


Máte další dotazy k tématu? Nevíte si rady v jiných záležitostech týkajících se podnikání?
Připojte se k facebookové skupině PRAVIDLA PODNIKÁNÍ – PORADNA. Rádi vám poradíme.
Komentáře