Nejspíš jste o tom už slyšeli. Obvykle v okamžiku, kdy se živnostník přiblíží k obratu 1 mil. korun, začne přemýšlet, zda se mu nevyplatí zkombinovat OSVČ s novým s.r.o., které by si založil. Pojďme se v krátkosti podívat na to, kdy se to může vyplatit.
Velkou výhodou živnostníků je možnost využívat tzv. výdajové paušály. To znamená, že bez jakéhokoli prokazování si mohou odečíst 40–80 % (v závislosti na druhu podnikání) ze svých příjmů jako výdaj.
To však neznamená, že podnikatel nemá skutečné výdaje. V případě založení s.r.o. se pak může vyplatit směřovat tyto výdaje na něj a využít je oproti příjmům, které nám z s.r.o. poplynou. Na OSVČ tak budeme využívat paušální výdaje a v s.r.o. skutečné výdaje.
V rámci stanovování cen může být rozhodující, zda jste či nejste plátce DPH.
Pokud je vaším zákazníkem neplátce DPH, je pro něj (či pro vás) vámi přirážené a odváděné DPH vyhazováním peněz. A je proto mnohem lepší, když pro tyto zákazníky plátcem DPH nebudete.
Naopak, je-li vaším zákazníkem firma, které je plátcem DPH, přirážené DPH ji netrápí, protože jí ho vzápětí vrátí stát.
Vyplatí se proto tam, kde jste neplátci, zaměřovat na neplátce DPH. A tam, kde jste plátci naopak na plátce DPH.
Obvykle je pro podnikatele zajímavější být plátcem DPH jako s.r.o., a to proto, že může uplatnit odpočet DPH z nákladů, které tam uplatňuje. Tedy např. z automobilu či drahé elektroniky.
S podnikáním je většinou spojeno určité riziko. Někdy větší a někdy menší. Rozdělením podnikání na s.r.o. a OSVČ, což jsou fakticky dva samostatné a na sobě nezávislé subjekty, zmírňujete riziko dopadu jakýchkoli problémů na vaše podnikání jako na celek. Bylo by lepší, kdybyste této výhody nemuseli nikdy využít, avšak jistota je jistota.
Je velmi důležité zdůraznit, že je v případě kombinace OSVČ a s.r.o. nutné vyhnout se střetu se zákonem. Rozdělení vašeho podnikání by nikdy nemělo být účelové.
Je tedy potřeba najít logické a přípustné důvody, proč to děláte. Stejně tak je nezbytné, abyste řádným způsobem postupovali v otázkách daňových. Např. náklady s.r.o. musí souviset ryze s činností s.r.o..
Abyste se vyhnuli křížku se zákonem, je vhodné kombinaci OSVČ a s.r.o. probrat s vaším účetním či ještě lépe daňovým poradcem. Ti vás seznámí s veškerými náležitostmi a pomohou vám zvolit vhodný postup.
Tím se dostáváme k poslední souvislosti, která s kombinací OSVČ a s.r.o. souvisí. A tou je nutnost počítat se zvýšenými administrativními náklady, např. na účetnictví, podávání daňových přiznání apod.
Více o odlišnostech mezi OSVČ a s.r.o. píšu ve své knize Pravidla podnikání do kapsy, získáte ji zde!