Pokud k vám zavítá kontrola ze živnostenského úřadu, jednou z hlavních věcí bude podrobná kontrola náležitostí týkajících se provozovny či sídla.
Pojďme si proto ujasnit, jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaké povinnosti se k této problematice váží.
Laicky řečeno, sídlo je hlavní adresa podnikatele (jak OSVČ, tak firmy). Obvykle je ze sídla celé podnikání řízeno. V případě OSVČ je sídlem obvykle adresa trvalého bydliště, v případě firem je potřeba, aby podnikatel měl souhlas s umístěním sídla od majitele nemovitosti. Každý podnikatel má pouze jednu adresu sídla.
Oproti tomu provozoven může mít podnikatel kolik chce. Je to fakticky místo, kde dochází k uskutečňování podnikatelské činnosti. Mohou to být pobočky, kanceláře, ale i sklady. V případě, že podnikání probíhá v místě sídla, je pak sídlo v podstatě zároveň provozovnou.
S provozovnami se váže několik klíčových povinností, na které je dobré nezapomenout.
Co se týče označení provozovny (případně sídla), musí být tyto zvenčí a viditelně označeny přinejmenším názvem firmy (u OSVČ jméno a příjmení) a IČ. Avšak v případě, že mými klienty či zákazníky jsou i spotřebitelé (tedy nepodnikající lidé), pak musí být uvedena i otevírací doba a odpovědná osoba.
Hlavním důvodem, proč existují výše uvedené povinnosti je fakt, že jde v podstatě o hlavní způsob lokalizace podnikatelů ze strany státu. Následně z těchto informací primárně vychází i ostatní úřady, když potřebují podnikatele kontaktovat či dohledat. Lze tak říci, že živnostenský úřad má nepřímo za úkol zajišťovat sběr těchto informací pro potřeby všech ostatních institucí.
Pamatujte tedy 3 hlavní věci. K užívání provozovny musíte mít vždy právní důvod (smlouva či souhlas), musíte ji nahlásit a řádně označit.