Každý, i ten nejpozornější člověk, může udělat chybu. Výjimkou nejsou ani pochybení, která udělají podnikatelé při výkonu své profese.
Velkým rizikem v tu chvíli je, že nesou odpovědnost za škodu způsobenou svou chybou. Ať už jde o škodu na zdraví či na majetku, výše náhrady může při troše smůly znamenat pro podnikatele zcela fatální ránu.
Existuje možnost, jak se proti těmto situacím chránit: pojištění profesní odpovědnosti.
Bohužel však sebou tento druh pojištění nese mnohá úskalí a v některých případech ani z daleka nepokrývá vše, co podnikatel očekává. Je proto důležité se před sjednáním takového pojištění ujistit, jak se věci mají a udělat si reálnou představu, zda má smysl pojištění platit či ne.
Na co si tedy dát pozor?
Snad nejhorší věc, která se může stát, je hradit několik let pojištění a v okamžiku pojistné události zjistit, že se na ni pojištění nevztahuje. V případě pojištění profesní odpovědnosti to platí dvojnásob.
V některých oborech je totiž pravděpodobnost způsobení škody velmi vysoká a pojišťovny proto přistupují k tzv. výlukám. To fakticky znamená, že příslušná situace je již v pojistných podmínkách vyloučena z krytí a je předem jasné, že za ni nikdy žádné peníze nedostanete.
Je proto důležité si velmi dobře ověřit, na co se vaše pojištění vztahuje. Nezřídka zjistíte, že výluky nepokrývají právě to, co byste rádi pojistili a ve vašem případě tak dělají pojištění zcela zbytečným.
Spoluúčast znamená, jakou částkou se budete sami podílet na škodě, která vznikla. Spoluúčast může být nulová, ale i např. 20 %. V každém případě platí, že čím nižší spoluúčast zvolíte, tím dražší bude pojištění (protože pojišťovna hradí každou, i drobnou pojistnou událost).
V tomto směru je dobré si představit realitu a pečlivě zvážit, zda máte chuť pojišťovně nahlašovat i drobné škody. Každá pojistná událost sebou totiž přináší poměrně velké množství administrativy a mnoha podnikatelům se kvůli pár tisícům jednoduše nevyplatí s tím ztrácet čas.
V takovém případě je nízká spoluúčast zbytečným vyhazováním peněz za něco, co ve skutečnosti ani nechci.
Výluka nemusí být jediným důvodem, proč vám pojišťovna nevyplatí v okamžiku pojistné události peníze. Důvodem může být též nesplnění jiných pojistných podmínek a v některých případech i nechtěná chyba.
U profesního pojištění např. počítejte s tím, že pojišťovna nikdy nevyplatí peníze za škodu, která vznikla při činnosti, na kterou nemáte řádné oprávnění (typicky živnost). Stejně tak může dojít k chybě při nahlašování pojistné události. I pouhou chybnou formulací můžete způsobit, že pojišťovna plnění odmítne.
•
Z výše uvedených informací je zřetelné, že kvalitní, a hlavně účinné pojištění profesní odpovědnosti může ochránit vaše podnikání, avšak není zrovna procházkou růžovým sadem.
Proto v tomto případě, více než v jakémkoli jiném, doporučuji pojištění řešit s finančním poradcem či pojišťovacím agentem, ke kterému máte plnou důvěru a o kterém víte, že vás otevřeně a pravdivě seznámí se všemi záludnostmi pojištění.
V opačném případě riskujete, že s vámi jen někdo uzavře smlouvu, která vám v budoucnu vůbec nepřinese to, co od ní čekáte.