Zodpovědnost, metla podnikatelů

12.8. 2021

Podle některých průzkumů se jedná o vůbec nejnáročnější disciplínu freelancerů a živnostníků. Je jí zodpovědnost a s ní spojená spolehlivost.

Říká vám to něco? Setkali jste se někdy s tím, že někdo nedodržel slib, lhůtu, termín, závazek? Anebo naopak že vy jste nezvládli udělat to, co jste se zavázali?

Popravdě, není se čemu divit. Za spolehlivé je označováno jen 12 % podnikatelů. Tedy v USA, u nás to možná bude ještě horší.

Pro mě samotného je spolehlivost obrovskou výzvou, pro jejíž zvládnutí nestačí jen se snažit a tvrdě pracovat. Žádá si to mnohem více, zejména v případech, kdy je váš kalendář plný k prasknutí.

Ale, když se to podaří, …

… naprosto drasticky se odlišíte od většiny ostatních. V mnoha oborech dnes platí, že pouhopouhá schopnost být zodpovědný a spolehlivý je volnou vstupenkou do klubu úspěšných. A to leckdy i přes to, že v dané profesi jste jinak zcela průměrní.

No jo, ale jak na to? Pokud chcete míru své spolehlivosti zvýšit, je nutné si uvědomit, kde je zakopaný pes.

Špatné plánování

Jednou z možných příčin vaší nezodpovědnosti může být neschopnost efektivně si plánovat čas a organizovat úkoly či činnosti. Nevýhodou je, že mnoho lidí si to ani neuvědomuje. Výhodou naopak je, že v okamžiku, kdy tento problém identifikujete, je poměrně snadné ho odstranit.

Vrozená nezodpovědnost

Velmi častým důvodem nezodpovědnosti jsou špatné životní návyky. Jednoduše nespolehlivost je něco, s čím jste vyrostli a máte ji vrytou pod kůži.

Vyznačuje se to tím, že problémy, které vám to přináší, dokážete dlouhodobě bagatelizovat a podceňujete je. Připustit si, že jsem tak trochu lempl, je obtížné, ještě těžší je však tuto vlastnost změnit.

Překročení kapacity

Můžete skvěle plánovat, můžete být od nátury spolehlivý člověk, ale v okamžiku, kdy objem práce (či jakýchkoli jiných činností) překročí zvládnutelnou mez, výsledkem bude, že začnete selhávat. Den každého z nás má jen 24 hodin.

A nikdy se to nezmění. A i kdybyste se rozkrájeli na nudličky, začnete se projevovat nespolehlivě, pokud pomyslnou hranici objemu práce překročíte.

Ať už je příčinou vaší nespolehlivosti cokoli, má smysl to řešit. Zodpovědnost je obrovskou a často i rozdílovou devizou podnikatele.

A pokud patříte mezi ty, kteří se cítí jako velmi zodpovědní, neváhejte inspirovat ostatní, jakým způsobem na sobě pracujte a co jsou vaše techniky, jak neselhávat.

 


Máte další dotazy k tématu? Nevíte si rady v jiných záležitostech týkajících se podnikání?
Připojte se k facebookové skupině PRAVIDLA PODNIKÁNÍ – PORADNA. Rádi vám poradíme.
Komentáře