Jak na podnikatelskou únavu?

27.9. 2021

Energie se nedostává, elán pohasíná, sebedůvěra klesá!

Možná to znáte. Zkrátka, ne každý podnikatel má to štěstí a je vybaven bezednou sýpkou síly a motivace. Naopak, většina podnikatelů trpí pravým opakem.

Málokdo však ví, že za většinou problémů se skrývá únava. Pozor ale, bohužel nejde obvykle o takovou tu běžnou, příjemnou únavu po dobře zvládnutém dni. Podnikatelská únava má několik podob a tři nejčastější popíšu v následujících odstavcích.

Stará dobrá fyzická únava

Jak už jsem naznačil v úvodu, tento druh únavy je ze všech nejméně ošidný. Je naopak prospěšný. Jde totiž o zdravou reakci těla na potřebu odpočinku. Člověk je jednoduše unavený po přirozeném výdeji energie, je jedno zda fyzické, nebo mentální.

Ať už jde o naskládání 3 tun cihel nebo o maraton obchodních jednání. Obojí způsobí klasickou, prospěšnou únavu. Výhodou je, že tato únava jde velmi snadno vyřešit tím, že dopřejeme svému tělu dostatek spánku a relaxace.

Plíživá psychická únava

O mnoho zákeřnější je únava psychická. Může mít totiž mnohem více příčin. Jednou z nich je jednoznačně dlouhodobé podceňování únavy fyzické, resp. zmíněné potřeby odpočinku. Dlouhodobé přetěžování našeho těla se může přenést do roviny ryze psychické a následkem je, že běžný odpočinek již nepřináší potřebné výsledky.

Avšak zdrojem psychické únavy mohou být i jiné důvody, např.:

  • dlouhodobé starosti
  • špatné stanovování priorit
  • přikládání nedůležitým věcem nepřiměřenou váhu

Ať už je příčinou cokoli, doporučuji vám psychickou únavu dlouhodobě nepodceňovat. Může se totiž snadno stát, že se překlopí v mnohem závažnější problémy jako jsou úzkosti, deprese apod.

Únava z neúspěchu

Velmi přehlíženou záležitostí je vliv dlouhodobého neúspěchu na myšlení podnikatelů. Pokud se vašemu podnikání dlouhodobě nedaří tak, jak byste si představovali, po nějaké době si na neúspěch tak nějak prazvláštně zvyknete a začnete vnímat neúspěch jako normální stav.

Vybavte si pro lepší představu, kdy jste naposledy dosáhli většího úspěchu a jak vás motivoval k další práci. Nebo si zkrátka představte, jaké byste měli nasazení, kdybyste dnes odpoledne získali velikou zakázku čítající 200 objednávek či prodejů.

Většina podnikatelů se však každý den potácí ve zcela opačné pozici. Mají pocit, že výsledky jsou špatné, nedostačující a nenaplňují plány.

Řešení …?

V případě, že to tak skutečně je a podnikání nefunguje, je potřeba to přijmout, nečekat na zázrak a udělat nějakou razantní změnu.

Ovšem důvodem pocitu neúspěchu je mnohem častěji fakt, že své výsledky a svůj progres nevnímáme, i když existují. Jednoduše se necháváme strhnout proudem každodenního shonu a přehlížíme, čeho se nám podařilo (např. za poslední rok) dosáhnout.

Dlouhodobě negativní pohled na výsledky našeho podnikání má zcela destruktivní vliv na naši psychiku, proto je třeba se na své výsledky dívat realisticky, ne příliš kriticky.

Zároveň je třeba:

  1. Pravidelně a poctivě odpočívat
  2. Udělat si pořádek v myšlenkách a prioritách
  3. Vnímat práci s únavou a energií jako přirozenou součást podnikání

Mnoho inspirace můžete najít např. na platformě Detoxikuj život https://www.facebook.com/detoxikujzivot.cz/

A pokud cítíte, že máte chaos ve svém celkovém podnikatelském myšlení, můžete se zúčastnit rychlokurzu pro podnikatele https://pravidlapodnikani.cz/rychlokurz/

 


Máte další dotazy k tématu? Nevíte si rady v jiných záležitostech týkajících se podnikání?
Připojte se k facebookové skupině PRAVIDLA PODNIKÁNÍ – PORADNA. Rádi vám poradíme.
Komentáře