3 největší daňové přešlapy českých podnikatelů

4.2. 2021

Možností, kde ve spletitých uličkách daňových zákonů může drobný podnikatel udělat chybu, je nespočet. Zejména v případě, že účetnictví zpracovává jen jednou za rok a nejsou v pravidelném kontaktu s účetním nebo daňovým poradcem.

Pojďme si uvést tři největší chyby, se kterými jsme se setkávali v roce 2020.

1. DPP a registrace k zálohové dani

Když zaměstnáváte brigádníky na dohodu o provedení práce a z jejich odměny odvádíte daň, je to obvykle tzv. srážková daň (15 %). Ovšem pokud vám brigádník podepíše prohlášení poplatníka a uplatňujete jeho slevu na dani, probíhá to fakticky v režimu zálohové daně, i když ve skutečnosti žádnou daň nehradíte. A proto máte povinnost se k této dani zaregistrovat, což mnoho podnikatelů neví a nedělá. To může způsobit poměrně velké komplikace při daňové kontrole.

2. Facebook a identifikovaná osoba

Pokud jste neplátci DPH a využíváte placených služeb zahraničních firem, jako např. Facebook, Google aj., které vám vystavují faktury bez DPH, máte povinnost se registrovat jako tzv. Identifikovaná osoba. Zároveň máte povinnost odvést finančnímu úřadu DPH v příslušné české sazbě. Pokud to neděláte, fakticky se dopouštíte krácení daně, což je velmi závažné pochybení.

3. Nesprávné posouzení příležitostných příjmů

Pokud pro někoho jednorázově vykonáte nějakou práci, na kterou nemáte živnostenské oprávnění, můžete takový příjem označit jako příležitostný. Pokud je to navíc do 30 000 Kč za rok, jsou takové příjmy osvobozeny od daně a nemusíte je vůbec uvádět v daňovém přiznání.

Pozor však!

Za příležitostnou činnost však nikdy nelze označit práce, které děláte opakovaně (byť jen 1x za rok) nebo na které máte živnost či jiné oprávnění. Stejně tak nelze jako příležitostný příjem označit autorské honoráře, a to ani jednorázové.

Takové příjmy jsou vždy posuzovány jako příjmy z podnikání a je potřeba je zdanit v § 7. To v praxi znamená, že z nich zaplatíte příslušné odvody na sociálním a zdravotním pojištění. Nesprávným zdaněním v § 10 se tak dopustíte neodvedení pojistného.

 


Máte další dotazy k tématu? Nevíte si rady v jiných záležitostech týkajících se podnikání?
Připojte se k facebookové skupině PRAVIDLA PODNIKÁNÍ – PORADNA. Rádi vám poradíme.
Komentáře